Czy rozważane warianty - dobudowa albo nadbudowa - mają jakieś znaczenie w kontekście kwalifikacji przedsięwzięcia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kawicki Artur
Odpowiedzi udzielono: 28 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Planowana jest rozbudowa istniejącej hali produkcyjno–magazynowej, która przed budową została zakwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na podstawie § 3 ust. 1 pkt 54 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. ("zabudowa przemysłowa lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż: a/ 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody (...)"). Na potrzeby budowy uzyskano odpowiednią decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Aktualnie rozważane są dwa warianty rozbudowy w/w hali:

W1/ dobudowanie dodatkowej części hali o powierzchni ok. 1000 m2;

W2/ Nadbudowanie części na powierzchni ok. 1000 m2 (powstanie dodatkowa kondygnacja mieszcząca się w dotychczasowym obrysie hali).

W obu wariantach zmieni się (zwiększy) powierzchnia użytkowa obiektu, jednak powierzchnia zabudowy zmieni się (zwiększy) tylko w wariancie W1. Parametrem decydującym o pierwotnej kwalifikacji hali była powierzchnia zabudowy, nie powierzchnia użytkowa.

Czy planowane działania kwalifikują się jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko?

Jeżeli tak, to wg jakiej podstawy prawnej?

Czy rozważane warianty (dobudowa albo nadbudowa) mają tutaj jakieś znaczenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX