Czy rozpatrując ponownie złożony przez stronę wniosek o skierowanie do DPS należy zastosować się do zaleceń SKO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient złożył wniosek o skierowanie do DPS, poprowadziliśmy postępowanie i wydaliśmy decyzję odmowną w sprawie skierowania do DPS z uwagi na to, iż zainteresowany posiada osoby najbliższą rodzinę i zaproponowano usługi opiekuńcze, lecz odmówiono.

Petent odwołał się do SKO, które po analizie dokumentacji uchyliło naszą decyzję i skierowało do ponownego rozpatrzenia, twierdząc iż organ zaniechał podjęcia czynności o charakterze pierwotnym dla całości przeprowadzenia postępowania. Jeśli bowiem uznać, że pan X nie był w stanie samodzielnie wystąpić z wnioskiem o umieszczenie w DPS - to brak było podstaw do poprowadzenia postępowania, ewentualnie konieczne było wystąpienie do sądu opiekuńczego o wyrażenie takiej zgody.

Prowdząc postępowanie w wywiadzie pracownik stwierdził, iż pan X ma problemy z orientacją co do czasu, miejsca i osób, odwołanie do SKO podpisała żona i zainteresowany. Po uchyleniu decyzji przez SKO zwróciliśmy się do lekarza specjalisty z zapytaniem, czy pan X jest w stanie samodzielnie wyrazić zgodę na umieszczenie w DPS, otrzymaliśmy opinię lekarz, iż zainteresowany nie jest w stanie świadomie podjąć takiej decyzji. Ww. opiekuje się żona emerytka, ma zaspokojone wszystkie potrzeby.

Co powinniśmy zrobić, jak poprowadzić postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX