Czy różnica pomiędzy dietą wypłaconą po kursie banku, a kursie księgowym stanowi podstawę do opodatkowania i oskładkowania pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2018 r.

PYTANIE

1.01.2018 r. wprowadziliśmy zasadę, że za koszty uzyskania przychodów uznajemy wartość: •w przypadku wydatków udokumentowanych fakturą lub rachunkiem wystawionymi na pracodawcę - po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury/rachunku, •w przypadku wydatków nieudokumentowanych fakturami czy rachunkami (np. diet, ryczałtów za noclegi) - po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji przez pracownika, bądź najpierw do wysokości wypłaconej zaliczki. Jeżeli pracownik za granicą płaci za zakupy własną kartą płatniczą lub kartą korporacyjną (rozliczaną przez pracodawcę na prywatny rachunek bankowy) i bank pobiera te kwoty z jego rachunku w złotych (po przeliczeniu z waluty obcej na złote wg kursu banku), pracodawca zwraca pracownikowi kwotę w złotych. Pracownicy posiadają karty korporacyjne – rachunek prowadzony w PLN i pracownicy sami spłacają saldo na rachunku. Firma zwraca im natomiast wszystkie wydatki firmowe opłacone kartą. Przy czym jeśli pracownik pobiera gotówkę (w PLN czy też w walucie, przeliczonej przez bank na PLN) to: - kwota pobranej gotówki zaliczana jest najpierw na pokrycie udokumentowanych wydatków, a pozostała część jest rozliczana na diety. Więc wówczas dieta wyliczona jest po kursie banku prowadzącego rachunek (American Express). Z kolei dieta w wartości księgowej jest po kursie zaliczki, bądź rozliczenia delegacji.

Czy różnica pomiędzy dietą wypłaconą po kursie banku a kursie księgowym stanowi podstawę do opodatkowania i oskładkowania pracownika?

Jeśli odpowiedź do poprzedniego pytania byłaby tak, to czy jest możliwość napisania przez pracownika oświadczenia, że gotówka została pobrana na pokrycie wydatków, a nie diety, mimo, że nie została w całości wydatkowana – saldo i tak pracownik sam spłaca?

Wówczas można by było nie przeliczać diet po kursie banku, tylko normalnie po kursie rozliczenia delegacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX