Czy rodzinę zastępczą wykreślić z rejestru, gdy złożyła oświadczenie, że nie chce już pełnić funkcji rodziny zastępczej dla żadnego innego dziecka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 16 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rodzina zastępcza niezawodowa, która ma wydane zaświadczenie kwalifikacyjne do pełnienia funkcji wobec noworodków, dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym zakończyła swoje funkcjonowanie, ponieważ wychowanek rodziny opuścił rodzinę po uzyskaniu pełnoletności.

Rodzina złożyła oświadczenie, z którego wynika, że nie chce już pełnić funkcji rodziny zastępczej dla żadnego innego dziecka.

Czy w związku z tym:

1) rodzinę należy wykreślić z rejestru, o którym mowa w art. 34 ust. 7 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw?

2) do wydanego zaświadczenia kwalifikacyjnego będzie miał zastosowanie art. 45 ust. 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, tj. czy będzie ono ważne jeszcze dwa lata po złożeniu oświadczenia?

3) zaświadczenie kwalifikacyjne automatycznie wygaśnie czy należy stwierdzić jego nieaktualność (art. 45 ust. 3), a jeśli tak, co powinno być powodem stwierdzenia nieaktualności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX