Czy regulując w umowie spółki z.o.o. kwestie odnośnie wynagrodzenia za powtarzające świadczenia niepieniężne można przyjąć datę, od której to wynagrodzenie będzie obowiązywać?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 25 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy regulując w umowie spółki z.o.o. kwestie odnośnie wynagrodzenia za powtarzające świadczenia niepieniężne - art. 176 k.s.h., można przyjąć datę od której będzie obowiązywać, a także przedział wysokości tego wynagrodzenia (np. widełki od 5000 do 10000 - oczywiście wszystko w granicach cen rynkowych). Ze względu na niewiedzę czy spółka będzie dysponować danymi środkami pieniężnymi w danym czasie trudno przewidzieć kwotę, którą będzie można dokładnie wypłacić - raz będzie stać spółkę na taką kwotę a innym razem na inną, widełki będzie można założyć. Czasami może tak być ze spółka odniosła zysk, czy nawet stratę ale nie dysponuje daną wartością pieniędzy, żeby można wypłacić wspólnikowi.

Czy jednak to wynagrodzenie obowiązuje od daty umowy spółki i zawsze musi być określona konkretna wartość wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne? Czy jeśli jest dwóch wspólników to czy mogą oboje wykonywać te same świadczenia niepieniężne (przecież może tak być, że pracy jest tyle że starcza obojgu)? Czy można zawrzeć w umowie dodatkowe zapisy dotyczące wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne, np. że nie będzie ono wypłacane danemu wspólnikowi w przypadku kiedy dany wspólnik nie będzie mógł ich wykonywać (chodzi tu o sytuację kiedy np. wspólnik nie będzie mógł ich wykonywać ponieważ ulegnie wypadkowi lub odejdzie na jakiś czas aby sprawować opiekę nad dzieckiem). I że wtedy wykonywanie tych świadczeń przechodzi w całości na drugiego wspólnika i tylko on będzie wynagradzany?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX