Czy realizacja projektu badawczego podlega zgłoszeniu Staroście z uwagi na emisję do powietrza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 15 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W firmie produkcyjnej planowane jest uruchomienie projektu badawczego nowego procesu technologicznego przez okres nie dłuższy niż dwa lata. Projekt będzie polegać na badaniu nowych lakierów w procesie impregnacji (nanoszeniu powłok lakieru na urządzenia i następnie utwardzeniu lakierów w piecu). Projekt realizowany będzie w obecnej instalacji do impregnacji, która została zgłoszona Staroście z uwagi na emisję LZO podczas procesu produkcji. W ramach projektu stosowane będą różne substancje zawierające LZO oraz substancje posiadające wartości odniesienia i poziomy dopuszczalne niestosowane dotychczas podczas produkcji.

Czy realizacja projektu badawczego podlega zgłoszeniu Staroście z uwagi na emisję do powietrza?

Czy zgłoszenie musi zawierać informacje, o których mowa w art. 152 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973) – dalej p.o.ś., w szczególności informację o rodzaju i wielkości emisji wszystkich planowanych do zastosowania lakierach?

Czy w zgłoszeniu należy wykazać na drodze modelowania, że żadna z substancji wprowadzanych nie powoduje przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10% wartości odniesienia, uśrednionych do 1 godziny?

Czy wobec powyższego należy dokonać aktualizacji obowiązującego zgłoszenia instalacji do impregnacji, czy rozdzielić te kwestie i zgłosić projekt badawczy osobno?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX