Czy RDOŚ na podstawie art. 76 ust. 3 u.o.o.ś. powinien wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nieważności koncesji, skoro koncesja utraciła już ważność?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina zwróciła się do RDOŚ z wnioskiem o wydanie opinii w oparciu o art. 64 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2022 r. poz. 1029) - dalej u.o.o.ś., dla przedsięwzięcia polegającego na dalszej eksploatacji złoża piasków. Przedsięwzięcie zakwalifikowano do § 3 ust. 1 pkt 40 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś. Wnioskodawca w 2017 r. uzyskał od starosty koncesję na wydobycie piasku dla tych samych działek. W decyzji określono czas obowiązywania koncesji na 5 lat (do 31 marca 2022 r.). W związku z wygaśnięciem koncesji Inwestor wnosi o jej przedłużenie o kolejne 10 lat na dotychczasowych warunkach. Z KIP wynika, że zasada racjonalnej gospodarki złożem za tym przemawia, ponieważ w przedmiotowym złożu piasków pozostało do wydobycia ponad połowę zasobów możliwych do wydobycia, a sukcesywnie prowadzona rekultywacja nie została zakończona. Zgodnie z pismem wójta, przed uzyskaniem koncesji na wydobycie inwestor nie uzyskał decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Czy RDOŚ na podstawie art. 76 ust. 3 u.o.o.ś. powinien wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nieważności koncesji, skoro koncesja utraciła już ważność?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX