Czy ratownik medyczny, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z podmiotem leczniczym jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenie społeczne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kociemba Alicja
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot leczniczy zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z ratownikiem medycznym na podstawie art. 26 i 27 u.d.l. – w wyniku rozstrzygnięcia konkursu ofert. Zgodnie z art. 26 u.d.l., podmiot leczniczy spełniający przesłanki określone w art. 4, art. 5 ust. 1 i art. 6 ustawy z 11.09.2019 r. - Prawo zamówień publicznych, zwany dalej "udzielającym zamówienia", może udzielić zamówienia na udzielanie w określonym zakresie świadczeń zdrowotnych, zwanego dalej "zamówieniem", podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą, lub osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny, zwanym dalej "przyjmującym zamówienie". Zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 18.12.2019 r., I UK 323/18, umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych jest umową o świadczenie usług polegających na odpłatnym wykonywaniu przez jedną ze stron określonych w umowie czynności faktycznych, a nie odrębną umową nazwaną (art. 750 k.c. w związku z art. 26 i 27 u.d.l.). Przedmiotową umowę ratownik medyczny realizuje w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i oświadczył (w treści umowy), że samodzielnie rozlicza się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędem skarbowym.

Który punkt art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych będzie miał zastosowanie do ratownika medycznego, 4 czy 5? Kto jest płatnikiem składek w takiej relacji umownej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX