Czy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy młodzieżowy powinien zostać przeksięgowany na rachunek rolniczy, po wpłynięciu na ten rachunek dotacji z Agencji dla tzw. „młodego rolnika”?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rogoń Dominika
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bank posiada w ofercie m.in. następujące rachunki: rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy młodzieży do 30 r.ż., rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy standardowy, rachunek bieżący dla rolników, rachunek bieżący dla firm. Bank ewidencjonuje te rachunki w systemie bankowym na oddzielnych kontach.

Czy pracownik Banku powinien dokonać przeksięgowania (a tym samym zawrzeć nową umowę z klientem) w przypadku zauważenia podczas bieżącej obsługi klienta dokonywanie innych rozliczeń (wpływy i wypływy) z rachunku niż przewiduje to rodzaj posiadanego rachunku?

Przykład 1.

Klient otworzył rachunek ROR młodzieżowy. Po pewnym czasie na rachunek wpłynęła dotacja z Agencji dla tzw. "młodego rolnika", a następnie klient dokonuje rozliczeń z tytułu zakupu maszyn rolniczych oraz inne rozliczenia z tyt. prowadzonej działalności rolniczej.

Pytanie 1.

Czy taki rachunek ROR młodzieżowy powinien zostać przeksięgowany na rachunek rolniczy i podpisana umowa dla klienta instytucjonalnego?

Przykład 2.

Klient posiada w Banku rachunek rolniczy. W pewnym momencie na rachunek przestają wpływać rozliczenia z tytułu prowadzonej działalności rolniczej, na rachunek wpływa emerytura/renta.

Pytanie 2.

Czy w takim przypadku Bank powinien przeksięgować rachunek z rolniczego na ROR standardowy i podpisać nową umowę dla klienta indywidualnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX