Czy PSZOK musi się znajdować na terenie danej gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina X w ramach porozumienia międzygminnego z gminą Y zorganizowała przetarg dot. utworzenia i prowadzenia PSZOKu dla mieszkańców obu gmin. PSZOK utworzony i prowadzony jest przez firmę zewnętrzną, która jako jedyna złożyła ofertę i jako jedyna w najbliższej okolicy ma techniczne możliwości, by taki PSZOK prowadzić. PSZOK znajduje się na terenie gminy X (niedaleko granicy z gminą Y). Jeszcze przed zawarciem porozumienia, obie gminy postanowiły wybudować własny PSZOK - każda na swoim terenie. Gmina X ukończy budowę i odda do użytku PSZOK po zakończeniu porozumienia. Oznajmiła przy tym, że będzie go prowadzić samodzielnie, bez udziału gminy Y. Gmina Y z uwagi na problemy finansowe wybuduje PSZOK na swoim terenie najwcześniej 2 lata po zakończeniu porozumienia międzygminnego.

Czy gmina Y, dopóki nie wybuduje własnego PSZOKu, może udzielić zamówienia (np. z wolnej ręki) i zapewnić czystość i porządek na swoim terenie (art. 3 ust. 2 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g.), jeśli PSZOK będzie znajdował się na terenie gminy X, paręset metrów za jej granicą w miejscu, w którym obecnie funkcjonuje PSZOK dla obu gmin na podstawie porozumienia międzygminnego?

Lokalizacja i dostęp do PSZOKu są akceptowane przez mieszkańców gminy Y, ponieważ od wielu lat PSZOK prowadzony był dla obu gmin w tym samym miejscu.

Czy takie rozwiązanie stoi w opozycji do art. 3 ust. 2 pkt 6 u.u.c.p.g.?

Czy art. 3 ust. 2b u.u.c.p.g. nakazujący utworzenie co najmniej jednego stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych wskazuje, że PSZOK musi znajdować się na terenie gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX