Czy przyznawanie zasiłków celowych osobom, których dochód przekracza 150% kryterium dochodowego jest prawidłowe, jeżeli rada gminy nie podwyższyła kryterium dochodowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 11 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kwoty kryterium dochodowego do 150% w celu udzielenia pomocy w ramach wieloletniego programu "Posiłek w szkole i w domu". Wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze do ww. uchwały stwierdzając nieważność - § 1 uchwały w sprawie podwyższenia kwoty kryterium dochodowego do 150% w celu udzielenia pomocy w ramach wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" w zakresie wyrazów "posiłku," oraz "bądź świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych".

W treści rozstrzygnięcia Wojewoda wskazuje, że materialnoprawną podstawę ww. uchwały rada wskazała m.in. przepis art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym rada gminy, w drodze uchwały, może podwyższyć kwoty, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uprawniające do zasiłków okresowego i celowego. Z kolei, w przywołanym art. 8 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy określone zostały kryteria dochodowe osoby samotnie gospodarującej i osoby w rodzinie, których spełnienie pozwala na ubieganie się o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej.

Analiza treści powyższych unormowań prowadzi do wniosku, że rada gminy została upoważniona do podwyższenia kryteriów dochodowych wskazanym osobom, jednak tak sformułowana kompetencja została ograniczona wyłącznie w odniesieniu do ściśle wskazanych świadczeń pieniężnych, tj. zasiłku okresowego i celowego. Nie chodzi tu zatem o każdy rodzaj pomocy społecznej, lecz tylko o te konkretne zasiłki.

Gmina podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim programem rządowym "Posiłek w szkole i w domu" oraz uchwalenia wieloletniego programu osłonowego. Ośrodek nie udziela pomocy w formie dożywiania w szkole rodzinom, których dochód przekracza 150% kryterium dochodowego. Przyznaje jedynie zasiłek celowy osobom przekraczającym kryterium dochodowe do 150%.

Czy takie działanie jest poprawne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX