Czy przyznany pracownikowi OPS godzinowo dodatek specjalny powinien być brany pod uwagę w celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 21 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kilkoro pracowników OPS ma zwiększony zakres obowiązków w związku z realizacją programu "Asystent osoby niepełnosprawnej". Osoby te otrzymują dodatek specjalny, którego wysokość zależy od liczby zrealizowanych godzin w miesiącu (40 zł brutto/godz.), różni się więc w zależności od miesiąca. Jednocześnie obowiązujący w OPS Regulamin wynagradzania określa jedynie, że dodatek specjalny jest przyznawany w kwocie nieprzekraczającej 40% otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego i ten warunek jest realizowany.

Czy przyznany w ten sposób (godzinowo) dodatek specjalny powinien być brany pod uwagę w celu wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

Jeśli tak, czy OPS nie naraża się na zarzut podwójnego finansowania?

Np. pracownik przebywa na zwolnieniu 2 tygodnie (i tu do podstawy wymiaru wliczają się zrealizowane godziny jako asystent w poprzednich miesiącach), a w ciągu następnych 2 tygodni wypracowuje maksymalną możliwą ilość godzin w charakterze asystenta (więc dostaje maksymalny 40% dodatek); taka sytuacja prowadzi do tego, że osoba która przebywa część miesiąca na zwolnieniu uzyska faktycznie wyższą miesięczną wypłatę, niż pracownik, który świadczył pracę cały miesiąc (nawet zakładając, że też zrealizował maksymalną ilość godzin jako asystent).

Jeśli nie, jaka jest podstawa by nie wliczać dodatku specjalnego do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

Z regulaminu wynagradzania nic nie wynika w tym zakresie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX