Nowość Czy przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, jeśli decyzją ZUS dodatek pielęgnacyjny został wstrzymany z uwagi na umieszczenie osoby w ZOL było zasadne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego osobie, która miała przyznany dodatek pielęgnacyjny, a następnie decyzją ZUS dodatek pielęgnacyjny został wstrzymany z uwagi na umieszczenie tej osoby w ZOL było zasadne?

Osoba złożyła w organie wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego. Do wniosku dołączyła decyzję ZUS o wstrzymaniu wypłaty dodatku pielęgnacyjnego od dnia 23.05.2023 r. z uwagi, iż wnioskodawca przebywa w ZOL od tej daty (art. 75 ust. 4 ustawy emerytalnej). Organ w czerwcu 2023 roku, przyznał ww. osobie zasiłek pielęgnacyjny. Pod uwagę wziął art. 16 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który mówi "zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego".

Organ zinterpretował ten stan w taki sposób, że skoro ZUS wstrzymał wypłatę dodatku pielęgnacyjnego, to wnioskodawca nie jest uprawniony do niego z uwagi na art. 75 ust. 4 ustawy o emerytalnej, który mówi "osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu".

Dodatkowo oparł się na wyroku WSA w Gliwicach, II SA/Gl207/21, który w swoim orzeczeniu: "Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 marca 2011 r., sygn. I OSK 1954/10, z przepisu tego wynika, że osoba, której nawet przyznano dodatek pielęgnacyjny traci do niego uprawnienia, jeżeli przebywa przez określony czas w jednej z placówek wskazanych w tym przepisie. Nie jest w związku z tym uprawniona do otrzymywania tego dodatku. (...) W konsekwencji stwierdzić należy, że nie została spełniona hipoteza normy prawnej, wynikającej z art. 16 ust. 6 u.ś.r., która zgodnie z dyspozycją normy prawnej dekodowanej z tego przepisu dawałaby podstawy do odmowy przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX