Czy przyznanie zasiłku celowego zwrotnego, ustalenie zwrotu i wyznaczenie jego terminu, powinno nastąpić w jednej decyzji administracyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 16 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Planuje się przyznać zasiłek celowy zwrotny pod warunkiem zwrotu 50% kosztu udzielonej pomocy do 30.09.2017 r.

Czy proces przyznania tej formy pomocy powinien być podzielony na etapy, tj. odrębna decyzja na przyznanie, odrębna decyzja na ustalenie zwrotu i wyznaczenie terminu zwrotu oraz odrębna decyzja na ewentualne odstąpienie od żądania zwrotu?

W uchwale rady gminy istnieje zapis: "zwrotu dokonuje się w sposób określony w decyzji administracyjnej przyznającej to świadczenie".

Czy to oznacza, że przyznanie zasiłku celowego zwrotnego oraz ustalenie zwrotu i wyznaczenie jego terminu następuje w jednej decyzji?

Czy należy wydać drugą decyzję na odstąpienie od żądania zwrotu?

Czy w takim przypadku podstawa prawna decyzji przyznającej pomoc w formie zasiłku celowego zwrotnego pod warunkiem zwrotu 50% pomocy do 30.09.2017 r. jest poprawna, tj. art. 104 i 108 k.p.a., art. 3 ust. 3 i 4, art. 7 pkt 5, 6, art. 41 pkt 2, art. 96 ust. 1 pkt 1, art. 96 ust. 2 i 4 u.p.s. oraz uchwała rady gminy w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej będących w zakresie zadań własnych gminy?

Czy należy wykonać wywiad na decyzję odstępującą od żądania zwrotu, jeśli od przyznania pomocy do odstąpienia nie minie 6 miesięcy (tyle, ile ważny jest wywiad środowiskowy)?

Czy dopisujemy informacje na temat odstąpienia od żądania zwrotu do wywiadu przyznającego pomoc?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX