Czy przyznanie podwyżki skutkującej ukształtowaniem wynagrodzenia zasadniczego na wyższym poziomie niż wysokość ustalona dla pracownika zastępowanego narusza przepisy Kodeksu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik urzędu przebywa na urlopie bezpłatnym od 12.12.2014 r. do nadal. Urlop został udzielony na czas pełnienia funkcji wójta i trwa do nadal. Zatem stosunek pracy pracownika jest obecnie zawieszony, co powoduje brak możliwości w danej chwili zmiany warunków zatrudnienia tego pracownika. Od 2019 r. za pracownika zatrudniona jest osoba na zastępstwo, co wiąże się z wykonywaniem tej samej pracy co pracownik docelowy. Aktualny poziom wynagrodzenia zasadniczego ww. osoby na zastępstwo jest taki sam jak pracownika zastępowanego.

Czy podjęcie decyzji wobec pracownika urzędu zatrudnionego na zastępstwo, wykonującego tą samą pracę co docelowy - dotyczącej przyznania podwyżki, skutkującej ukształtowaniem wynagrodzenia zasadniczego na wyższym poziomie niż wysokość ustalona dla pracownika, którego ta osoba zastępuje - narusza przepisy Kodeksu pracy?

Czy działanie to może skutkować roszczeniem po powrocie pracownika docelowego o ustalenie wynagrodzenia na poziomie takim jak u osoby zatrudnionej na zastępstwo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX