Czy przyznanie i wypłacenie pożyczki pracownikowi bez wniosku narusza dyscyplinę finansów publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 3.03.2021 r. została zawarta umowa na pożyczkę z ZFŚS na cele mieszkaniowe pomiędzy PSSE a panią AB na kwotę 8700 zł (wraz z oprocentowaniem: 8831 zł). Pożyczkobiorca, czyli pani AB, nie spełniła wymogów formalnych, niezbędnych do udzielenia jej pożyczki uzupełniającej, tzn. pani AB nie wystąpiła do dyrektora z wnioskiem o przyznanie pożyczki uzupełniającej ze środków Zakładowego Funduszu Mieszkaniowego, co oznacza, że dyrektor nie mógł wyrazić zgody na jej udzielenie oraz komisja socjalna nie mogła zatwierdzić/zaakceptować wniosku. Mimo braku wniosku na udzielenie pożyczki uzupełniającej oraz braku zgody dyrektora, pożyczka została przyznana pod jego nieobecność z powodu jednodniowego urlopu. Zastępca inspektora podpisał umowę na zawarcie pożyczki, będąc jednocześnie jej pierwszym żyrantem, czyli udzielił pożyczki, był żyrantem i dokonał dyspozycji przelewu kartą kryptograficzną. Ponadto, zastępca inspektora podpisał się na imiennej pieczątce dyrektora, pomimo, iż pełnioną przez niego funkcją jest zastępca inspektora (nie dyrektora placówki).

Czy złożenie owego podpisu oraz udzielenie pożyczki nie powinno mieć mocy prawnej?

Główny księgowy nie wywiązał się z obowiązków, jakie zostały mu powierzone w ramach stanowiska Pracy Głównego Księgowego. Regulamin Organizacyjny PSSE wyraźnie określa, iż: § 14.2. Do zadań Stanowiska Pracy Głównego Księgowego należy w szczególności: 1) organizacyjny i merytoryczny nadzór oraz kontrola nad prowadzeniem rachunkowości Powiatowej Stacji godnie z obowiązującymi przepisami; 9) dokonywanie wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

Czy opisane zdarzenie stanowi naruszenie przepisów prawa oraz jakie mogą być wyciągnięte konsekwencje wobec głównego księgowego oraz zastępcy inspektora?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX