Czy przyznać zasiłek pielęgnacyjny, czy odmówić prawa do wnioskowanego świadczenia z uwagi na to, iż prawo do dodatku pielęgnacyjnego nie ustało?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 17 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Opiekun prawny składa wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, na osobę całkowicie ubezwłasnowolnioną, która przebywa w MOPS, za którą są ponoszone opłaty za pobyt w wysokości 70% dochodu. Do wniosku dołączona jest także decyzja z ZUS o wstrzymaniu z urzędu wypłaty dodatku pielęgnacyjnego podopiecznemu z uwagi na pobyt w ponadgminnym domu pomocy społecznej.

Czy na gruncie ustawy o świadczeniach rodzinnych, art. 16 ust. 6 w brzmieniu "zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego", czy organ może w tej sytuacji przyznać zasiłek pielęgnacyjny, czy odmówić prawa do wnioskowanego świadczenia z uwagi na to, iż prawo do dodatku pielęgnacyjnego nie ustało, Pan nadal legitymuje się orzeczeniem orzecznika lekarza ZUS o całkowitej niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji do dnia 30.11.2025 r., a jedynie została wydana decyzja o wstrzymaniu wypłaty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX