Czy przyznać prawo do zasiłku pielęgnacyjnego pełnoletniemu synowi na podstawie starego orzeczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona miała przyznany zasiłek pielęgnacyjny na syna do 30.09.2023 r., na podstawie art. 23 pkt 3 ustawy z dnia 09 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw. W międzyczasie, syn w czerwcu 2023 r. ukończył 18 lat.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności organ powinien dokonać zmiany decyzji w części okresu przyznania zasiłku pielęgnacyjnego do 30.09.2024 r.

Decyzji tej tutejszy organ jeszcze nie zdążył zrobić, a w międzyczasie do Ośrodka zgłosił się pełnoletni syn (na którego do tej pory prawo do zasiłku pielęgnacyjnego miała przyznana matka) i złożył wniosek o przyznanie prawa na siebie, jako pełnoletnia osoba niepełnosprawna.

Do wniosku dołączył nowe orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, jednak poinformował, że odwołuje się od niego i czeka na wyznaczone posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w sprawie jego odwołania.

Czy w związku z tym, tutejszy organ ma przyznać prawo pełnoletniemu synowi na podstawie starego orzeczenia, które w myśl obowiązujących przepisów zachowuje dalej ważność, póki nie dostarczy nowego, ostatecznego orzeczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX