Czy przyznać osobie usługi opiekuńcze, jeśli podanie złożyła jej córka, która nie posiada żadnego pełnomocnictwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani A. jest osobą chorą na Alzheimera, ma duże zaniki pamięci, nie jest świadoma. Mieszka z córką Panią J. (osoba niepełnosprawna w znacznym stopniu z uwagi na chorobę nowotworową).

Pani J. nie posiada żadnego pełnomocnictwa do załatwiania spraw za Panią A., Pani A. nie jest ubezwłasnowolniona. Pani J. złożyła podanie o przyznanie usług opiekuńczych dla Pani A. Podanie podpisane zostało imieniem i nazwiskiem Pani A. z dopiskiem,,upoważniona córka Pani J."

Co zrobić w takiej sytuacji?

Czy przyznać Pani A. usługi opiekuńcze kierując się uzasadnioną potrzebą ich świadczenia?

Czy jednak uznać, że podanie jest nieważne, skoro córka napisała je nie posiadając żadnego upoważnienia/pełnomocnictwa na załatwianie spraw urzędowych za swoją matkę Panią A.?

Pani J. jako córka poinformowała, że nie poczyni żadnych kroków w celu uregulowania spraw związanych z ubezwłasnowolnieniem matki - Pani A., gdyż jak twierdzi sama jest osobą niepełnosprawną i obawia się, że Sąd będzie chciał skierować jej matkę do DPS-u.

Czy można z ramienia Ośrodka wystąpić do Sądu o ustalenie opiekuna prawnego dla Pani A. i ubezwłasnowolnienie?

Czy Ośrodek może działać w kwestii ubezwłasnowolnienia Pani A. bez porozumienia z pozostałymi dziećmi Pani A. z uwagi na ich chorobę alkoholową i brak możliwości dojścia do porozumienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX