Czy przyznać dodatek węglowy, mając na uwadze art. 2 ust. 1 u.d.w. po nowelizacji, gdy nie zaznaczono eksploatacji oraz funkcji "c.o." ani "c.w.u."?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 2 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona złożyła wniosek o dodatek węglowy.

Podczas weryfikacji wniosku z danymi zawartymi w deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw ustalono, że zgłoszono jedno jedyne źródło ciepła - kuchnia węglowa, zaznaczono, że jest ono "zainstalowane", natomiast nie zaznaczono, że jest ono "eksploatowane". Podobnie nie zaznaczono żadnej z funkcji "c.o." ani "c.w.u.". Strona oświadczyła, że jest to omyłka z jej strony i z bieżącą datą złożyła korektę deklaracji.

Czy można przyznać dodatek węglowy, mając na uwadze, że art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym po nowelizacji otrzymał brzmienie: "Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe (...) wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (...) do dnia 11 sierpnia 2022 r. albo po tym dniu - w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji (...)"?

Dodatkowo czy zasadne jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego celem weryfikacji, czy piec jest eksploatowany, mając na uwadze, że art. 15b ustawy mówi, że burmistrz może przeprowadzić wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego, w przypadku wątpliwości dotyczących gospodarstwa domowego?

Nie ma w tym przepisie mowy o wątpliwościach, co do użytkowanych źródeł ciepła.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX