Czy przystąpienie przez jednostkę samorządu terytorialnego do projektu partnerskiego wymaga zgody organu stanowiącego tej jednostki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przystąpienie przez jednostkę samorządu terytorialnego do projektu partnerskiego, o którym mowa w art. 39 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 wymaga zgody organu stanowiącego tej jednostki?

Partnerem wiodącym w takim projekcie jest podmiot nie będący jednostką sektora publicznego. Podmiot ten zaprosił jednostkę samorządu terytorialnego do udziału w projekcie partnerskim. To nie jednostka samorządu terytorialnego dokonywała wyboru partnera.

Na jakim etapie taka zgoda powinna zostać wyrażona - przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przed zawarciem umowy partnerskiej, przed zawarciem umowy o dofinansowanie?

Jeżeli zgodę miałby wyrażać organ stanowiący to czy trzeba podejmować uchwałę wyrażającą zgodę na przystąpienie do partnerstwa, czy wystarczy podjąć uchwałę wprowadzającą zadanie do realizacji do budżetu i WPF, zabezpieczyć środki na to zadanie?

W jaki sposób jednostka samorządu terytorialnego powinna wnieść do projektu partnerskiego zasoby kadrowe, rzeczowe, które będą wykorzystywane w projekcie - czy może to odbyć się przez podpisanie umowy partnerskiej, czy też jest wymagana jakaś inna szczególna forma?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX