Czy przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, gdy opieka sprawowana jest przez córkę co drugi, trzeci dzień, na przemian z mieszkającym wraz z osobą wymagającą opieki bratem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2021 r.

PYTANIE

Czy wymienione okoliczności w świetle ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowią podstawę do przyznania czy raczej odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego?

Córka złożyła wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem. Córka mieszka w sąsiedniej gminie i dojeżdża do miejscowości, w której mieszka ojciec. Ojciec wraz ze swoją niepełnosprawną w stopniu znacznym żoną, mieszka w domu razem z synem, który pracuje zawodowo oraz wnukiem.

Zostały przeprowadzone dwa wywiady środowiskowe, tj. w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej oraz w miejscu zamieszkania osoby sprawującej opieką. Z wywiadu sporządzonego w miejscu zamieszania osoby niepełnosprawnej wynika, iż córka sprawuje opiekę prawidłowo. Niepełnosprawny ojciec posiadający m.in. demencję starczą oraz zespół otępienny oświadczył, iż córka pomaga w codziennej egzystencji, zwłaszcza w czynnościach higienicznych, robi zakupy, sprząta, przygotowuje posiłki.

W wywiadzie sporządzonym w miejscu zamieszkania osoby sprawującej opieką, córka podaje, iż sprawuje opiekę nad ojcem (przy wykonywaniu czynności higienicznych, ubieranie, pomoc w spożywaniu posiłków, utrzymanie porządku w mieszkaniu, pranie) co drugi/trzeci dzień. Córka oświadczyła, iż opiekę sprawuje na przemian z bratem, który zamieszkuje w tym samym domu co rodzice.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX