Czy przysługuje świadczenie dobry start osobie, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności i ukończyła 24 rok życia przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 7 października 2019 r.

PYTANIE

Strona postępowania złożyła wniosek o przyznanie świadczenia dobry start.

Jest to to osoba, która w 30.08.2013 r. opuściła zarówno placówkę opiekuńczo – wychowawczą, jak i młodzieżowy ośrodek socjoterapii. W 2019 r. ukończyła 24 lata, jednakże posiada orzeczenie o niepełnosprawności i uczy się w szkole podstawowej dla dorosłych. Strona wypełniła wszystkie przesłanki do tego, aby określać ją mianem osoby usamodzielnianej w rozumieniu zarówno ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jak i ustawy o pomocy społecznej, jednakże podjęła decyzję, że będzie korzystać ze świadczeń, które przysługują osobom usamodzielnianym na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 88 ust. 8 ustawy o pomocy społecznej w przypadku, gdy osoba usamodzielniana otrzymuje pomoc dla osób usamodzielnianych w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej pomoc, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje i odwrotnie, zgodnie z art. 140 ust. 3 pkt 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w przypadku, gdy osoba usamodzielniana otrzymuje pomoc dla osób usamodzielnianych w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej pomoc, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje.

Czy przysługuje świadczenie dobry start?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX