Czy przy wyznaczaniu obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych należy brać pod uwagę kwoty brutto, czy netto?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 18 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W odniesieniu do cen transferowych - czy wartość transakcji z podmiotem powiązanym, którą należy odnieść do limitów określonych w art. 9a u.p.d.o.p., oznacza kwotę brutto, czy netto?

Ponadto, jaką wartość należy wziąć pod uwagę, jeśli mamy do czynienia z umowami wieloletnimi, gdzie w każdym roku ich funkcjonowania mają miejsce przepływy pieniężne?

Czy jest to cała wartość wynikającą z umowy, czy też wyłącznie roczne przepływy?

Spotkaliśmy się również ze stanowiskiem, iż spełnienie któregokolwiek z powyższych kryteriów stanowi podstawę do sporządzenia dokumentacji podatkowej i tak przykładowo:

dla umowy wieloletniej, jeśli jej wartość jest określona w umowie, to ona powinna być podstawą do porównania z limitami, powyżej których zachodzi obowiązek wykonania dokumentacji podatkowej, nawet jeśli płatności wynikające z tej umowy, dokonywane są w kolejnych latach jej trwania;

dla umowy wieloletniej, jeżeli jej wartość nie jest określona w umowie, obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej zachodzi w roku podatkowym, w którym rzeczywiste przepływy z umowy przekraczają ustawowe limity (każdy rok podatkowy analizowany jest osobno i nie należy ustalać wartości transakcji poprzez sumowanie przepływów z kolejnych lat podatkowych).

Które zatem z powyższych podejść, w odniesieniu do ustalenia wartości dla umów wieloletnich i ich odniesienia do limitów określonych w art. 9a u.p.d.o.p. należy uznać za prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX