Czy przy ustalaniu średniego dochodu członków gospodarstwa domowego należy uwzględniać dzieci, które nie pozostają z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 24 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik jest ojcem dwójki dzieci, które nie pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym - mieszkają z matką. Pracownik płaci na dzieci alimenty. Składając wniosek do zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ujmuje dzieci tłumacząc się, że daje na ich utrzymanie.

Czy pracownik ma prawo dochody dzielić również na dzieci, z którymi nie mieszka?

Zapis w regulaminie jest poniższy: średnia dochodu wszystkich członków gospodarstwa domowego na podstawie PIT przypadająca na dany rok (suma dochodów wszystkich członków rodziny /ilość członków rodziny/12 miesięcy).*Gospodarstwo domowe – zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych (np. małżonkowie, partnerzy, dziadkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo, inni członkowie rodziny oraz inne osoby niespokrewnione), które w sposób ciągły i zamierzony wspólnie zamieszkują i wspólnie ponoszą koszty utrzymania. **Dochód: dochód (przychód – koszty uzyskania przychodów) z tytułu umów o pracę, umów cywilnoprawnych, emerytury i renty, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, dochody z gospodarstwa rolnego, alimenty, itp. Pracownika i osób, pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym,

Jak należałoby ująć dochód tego pracownika - czy tylko jego dochód pomniejszony o kwotę alimentów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX