Czy przy takim opisie należy uznać, że proces kruszenia granulatu rzeczywiście nie jest procesem mielenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do tut. organu wpłynął wniosek w spawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla instalacji IPPC do produkcji paszy o dobowej zdolności produkcyjnej wyrobów gotowych ponad [300-(22,5 x A], A = 1,5] ton. Wnioskodawca twierdzi, że w instalacji nie jest prowadzony proces mielenia granulatów.

Czy przy takim opisie, jak poniżej należy uznać, że proces kruszenia granulatu rzeczywiście nie jest procesem mielenia, czy jednak należy uznać, że autorzy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/2031 z dnia 12 listopada 2019 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przemysłu spożywczego, produkcji napojów i mleczarskiego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w treści BAT 5 i BAT 17 pisząc o mieleniu mieli na myśli również kruszenie?

Cyt.: "W sektorze produkcji paszy ... Sp. z o.o. nie prowadzi procesów suszenia paszy zielonej oraz ekstruzji suchej karmy dla zwierząt domowych. W analizowanej instalacji nie jest prowadzony proces mielenia granulatów. W ramach produkcji mieszanek paszowych odbywa się jedynie proces chłodzenia granulatów. Kruszarki – kruszenie granulatów w celu uzyskania odpowiedniej paszy w postaci kruszonki. Odsiewacze – odsiewanie pylistych frakcji pasz w procesie kruszenia granulatu do postaci kruszonki. Po odsianiu produkt transportowany jest dalej (do silosów ekspedycyjnych) za pomocą podnośników kubełkowych i przenośników łańcuchowych. Natomiast odsiewki transportowane są grawitacyjnie do zbiorników nad granulatorami lub buforów przed kondycjonerem i są ponownie granulowane".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX