Czy przy sprzedaży maszyn niemieckiej firmie polska firma poprawnie posłużyła się na fakturze polskim numerem VAT nabywcy, czy powinien to być numer niemiecki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 25 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Niemiecka spółka (odpowiednik sp. z o.o.) będąca czynnym podatnikiem VAT UE, nie posiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ma w Polsce maszyny, które oddaje w najem polskiej spółce z o.o. Posługuje się przy tym niemieckim numerem VAT - faktury wystawia ze stawką 0%, a polski najemca rozpoznaje co miesiąc w związku z transakcją import usług.

Ponieważ niemiecki podmiot ostatnio zakupił we Włoszech maszyny, które przyjechały bezpośrednio do Polski, żeby rozpoznać WNT zarejestrował się w Polsce do VAT. Podmiot ten nabył w Polsce maszyny, które nie wyjechały poza Polskę, w związku z czym wystawiono fakturę z VAT 23% na niemiecki numer VAT. W związku z tym niemiecka spółka chce w Polsce wystąpić o zwrot VAT.

Czy przy sprzedaży maszyn niemieckiej firmie polska firma poprawnie posłużyła się na fakturze polskim numerem VAT nabywcy, czy powinien to być numer niemiecki? Czy oddając w Polsce w najem nowo nabyte maszyny niemiecka firma nadal będzie mogła posługiwać się na fakturze niemieckim numerem, a polski nabywca będzie zobowiązany do rozpoznania importu usług? Czy posługując się dwoma numerami VAT - przy zakupie maszyn polskim numerem VAT, a przy oddawaniu w najem tych maszyn niemieckim numerem VAT nie brakuje związku pomiędzy VAT należnym na zakupie maszyn a sprzedażą opodatkowaną w Polsce, czyli najmem maszyn?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX