Czy przy spłacie pożyczki udzielonej w walucie obcej powstają różnice kursowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka uzyskała pożyczkę w wysokości 2.000.000 dolarów z możliwością spłaty (do wyboru) albo w dolarach albo w złotych, po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień spłaty. Odsetki są płatne w dacie całkowitej spłaty. Aktualnie chcemy spłacić połowę zadłużenia, t.j. 1.000.000 dolarów. Rozważamy dwie możliwości, aby wybrać dla nas korzystniejszą:

1) Spłata następuje w złotówkach, a kursem stosowanym do przeliczenia spłaty jest średni kurs NBP z dnia poprzedzającego spłatę.

Czy różnica pomiędzy wartością 1.000.000 dolarów z dnia wpływu pożyczki (średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wpływ) a wartością 1.000.000 dolarów zwróconą w złotych, przeliczoną po kursie NBP z dnia poprzedzającego spłatę, będzie przychodem lub kosztem podatkowym spółki?

2) Spłata następuje w dolarach, zakupionych w obsługującym nas banku. Do przeliczenia stosujemy faktyczny kurs bankowy.

Czy różnica pomiędzy wartością 1.000.000 dolarów z dnia wpływu pożyczki (średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wpływ) a wartością 1.000.000 dolarów zwróconą w dolarach, przeliczoną po kursie po jakim bank sprzeda nam USD, będzie przychodem lub kosztem podatkowym spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX