Czy przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego brać pod uwagę orzeczenie „covidowe”, czy orzeczenie PZON?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca składa wniosek o zasiłek rodzinny.

Córka posiadała orzeczenie o niepełnosprawności ważne do 28.02.2023 r. Następnie strona wniosła odwołanie od pkt 7 nowego orzeczenia o niepełnosprawności wydanego do 31.03.2024 r., od maja 2023 r. sprawa jest w sądzie. Strona na podstawie przepisów covid jest uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego.

Czy na podstawie przepisów zmienionych od sierpnia 2023 r., mówiących o tym, że orzeczenie "covidowe" jest ważne do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia, organ powinien od sierpnia uchylić prawo do ww. świadczeń?

W myśl art. 16 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych.

W sprawie zasiłku rodzinnego, czy tutejszy organ wydając decyzję na okres zasiłkowy 23/24 powinien brać pod uwagę orzeczenie "covidowe" z ważnością do 30.09.2024 r. (nie dłużej niż do wydania nowego ostatecznego odwołania), czy orzeczenie PZON wydane do 31.03.24 r.?

W sytuacji wnioskodawcy ma to znaczenie, ponieważ dochód rodziny na osobę wynosi 750 zł.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX