Czy przy rozbudowie zwałowiska, system odwodnienia składający się z drenażu, rowów opaskowych, rurociągów, zbiorników technologicznych i przepompowni można traktować jako otwarty i zamknięty system kanalizacji ściekowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 2 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przy rozbudowie obiektu budowlanego będącego bryłą zwałowiska (hałdy) odpadów powęglowych, system odwodnienia składający się z drenażu, rowów opaskowych, rurociągów, zbiorników technologicznych i przepompowni można traktować jako otwarty i zamknięty system kanalizacji ściekowej?

Czy na drenaże, rowy i zbiorniki technologiczne zbierające wody ze skarp bryły zwałowiska (będące elementami całego szerszego systemu odwodnienia, ale które nie będą szczelnie odseparowane od gruntu) konieczne jest uzyskiwanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych?

Zbierane wody z odwodnienia bryły zwałowiska spełniają kryterium ścieków według art. 16 pkt 61 lit. c ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr. wod. Za pośrednictwem systemu odwodnienia składającego się z rowów grawitacyjnie zbierających wody (R), zbiorników technologicznych (T), rurociągów kanalizacji grawitacyjnej (KG) i rurociągów kanalizacji tłocznej (KT) oraz pompowni (P) wody kierowane są do końcowego zbiornika wód słonych. Ze zbiornika, będącego istniejącym zbiornikiem wyrównawczym przy pompowni, są odpompowywane do końcowego odbiornika – wód płynących, a samo odprowadzanie jest już objęte odrębnym pozwoleniem wodnoprawnym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX