Czy przy ponownym rozpatrzeniu sprawy organ powinien wziąć pod uwagę wytyczne SKO, tj. wezwać stronę do wskazania własnego interesu do zmiany decyzji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X pobierała specjalny zasiłek opiekuńczy na matkę od października 2018 r. Złożyła jednocześnie wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na tą samą osobę.

W październiku 2019 r. na wniosek Pani X zgodnie z pismem SKO organ uchylił SZO. Pani zrzekła się prawa do wniesienia odwołania. Samorządowe Kolegium przyznało świadczenie pielęgnacyjne na matkę od 1 października 2019 r., które pobierała do dnia zgonu matki, tj. do 2020.11.21.

W dniu 22 września 2022 r. Pani X zwróciła się z żądaniem zmiany uchylenia decyzji SZO od 1 listopada 2018 rok - w tym okresie pobierała SZO. Organ odmówił zmiany decyzji uchylającej z uwagi na ustalone w tym okresie prawo do SZO oraz, że zrzekła się pani prawa do wniesienia odwołania od decyzji uchylającej.

SKO uchyliło decyzję wskazując, że organ powinien ustalić, czy za zmianą decyzji przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony. Należy w tym celu uzyskać stanowisko strony, jaki ma interes w takiej zmianie. Następnie poddać ocenie uzyskane informacje w taki sposób, aby były weryfikowalne dla strony, to znaczy uzasadnić, czy zmiana decyzji jest w interesie strony, bądź nie i przedstawić odpowiednią argumentację.

Jak ma postąpić organ - uzasadnienie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX