Czy przy pierwszym zasiedleniu wydatki na ulepszenie o wartości ponad 30% mają znaczenie tylko przy środkach trwałych a nie lokalach traktowanych jako towar handlowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 1 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W listopadzie 2017 r. sp. z o.o. (czynny podatnik VAT) zakupiła nieruchomość w celu dalszej odsprzedaży. Nieruchomość została zakupiona od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (brak prawa do odliczenia VAT). Przedmiotową nieruchomość od momentu zakupu traktowana była jako towar handlowy. Spółka poniosła na nią nakłady, które przekroczyły 30% jej początkowej wartości. Nakłady na nieruchomość zostały zakończone w czerwcu 2018 r. Od nakładów był odliczany podatek VAT. W 2019 r. spółka postanowiła podzielić nieruchomość na dwa odrębne lokale. W lutym 2019 r. został podpisany akt notarialny ustalający odrębną własność lokali. Wpis do Ksiąg Wieczystych spółka otrzymała w maju 2019 r. W sierpniu 2020 r. spółka postanowiła sprzedać wyodrębniony lokal, który również opodatkowany 8% VAT. Ze względu na zmianę definicji legalnej "pierwszego zasiedlenia", która miała miejsce we wrześniu 2019 r. Spółka powzięła jednak wątpliwości co do opodatkowania podatkiem VAT przedmiotowej transakcji. Zdaniem spółki sprzedaż omawianej nieruchomości powinna korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106) - dalej u.p.t.u., ponieważ od momentu oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi (pierwsze zasiedlenie) upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Dodatkowo, zgodnie z aktualną linią interpretacyjną, 30% nakłady mają zastosowanie jedynie do środków trwałych.

Czy sprzedając w 2020 r. mieszkanie ze stawką 8% VAT spółka postąpiła prawidłowo?

Czy sprzedaż ta powinna jednak korzystać, ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a u.p.t.u.?

Jeżeli przedmiotowa transakcja powinna korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a u.p.t.u., to w jaki sposób powinniśmy postąpić?

Czy prawidłowym postępowaniem będzie – zmiana aktu notarialnego, a następnie wystąpienie do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot podatku naliczonego i odprowadzenie przez nabywcę 2% podatku PCC?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX