Czy przy likwidacji rowu drogowego i rowu melioracyjnego przy wyznaczaniu zasięgu oddziaływania należy brać pod uwagę zlewnie tych rowów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel działki zabudowanej X, która znajduje się po drugiej stronie drogi względem planowanego do zlikwidowania rowu drogowego oraz planowanego do zlikwidowania rowu melioracyjnego, podnosi, że rowy te oddziałują na jego działki i nie zgadza się na ich likwidację. Zgodnie z zasięgiem oddziaływania tych rowów, działka X znajduje się poza zasięgami ich oddziaływania. Na mapie sytuacyjno-wysokościowej nie ma zaznaczonej zlewni planowanych do zlikwidowania rowów, ale jest zaznaczona planowana do wykonania kanalizacja deszczowa zamknięta oraz planowany do wykonania drenaż francuski, które przejmą wodę z likwidowanych rowów.

Czy mimo, że w art. 409 ust. 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod. nie ma wymogu wrysowywania zlewni rowów (urządzeń wodnych), organ może żądać ich wrysowania?

Czy przy likwidacji rowu drogowego (którego zadaniem jest odwadnianie drogi, a nie działek prywatnych) i rowu melioracyjnego (który ma służyć regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i ułatwienia jej uprawy, a odwodnieniu posesji - działki X) przy wyznaczaniu zasięgu oddziaływania należy brać pod uwagę zlewnie tych rowów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX