Czy przesłać akta sprawy do organu właściwego ze względu na nowe miejsce zamieszkania strony celem dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2021 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 20 ust. 4 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci organ właściwy ze względu na nowe miejsce zamieszkania osoby jest uprawniony do ustalania i dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych.

Taki sam zapis znajduje się odpowiednio w ustawie o świadczeniach rodzinnych (art. 25 ust. 5) po zmianie przepisów prawa w lipcu 2021 r.

Jak należy postąpić w następujących przypadkach?

Organ ma wystawione decyzje w sprawie świadczeń nienależnie pobranych, pozyskuje wiedzę, że osoba zmienia miejsce zamieszkania.

Czy należy odpisać z ksiąg rachunkowych należność obejmującą świadczenia nienależnie pobrane i poinformować nowy organ właściwy o konieczności dochodzenia tych należności informując jednocześnie administracyjny organ egzekucyjny o zmianie adresu zobowiązanego?

Organ w 2020 r. wystawił decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych, w tym samym roku wystawił upomnienie. Nie został wystawiony tytuł wykonawczy, ponieważ wydano decyzję rozkładającą należności na raty. W sierpniu 2021 r. (po zmianie przepisów prawa) została wydana decyzja uchylająca raty. Osoba, która pobrała nienależne świadczenia zmieniła miejsce zamieszkania na inną gminę.

Czy właściwym byłoby przekazanie długu do innej gminy wraz z informacją, że należy wystawić tytuł wykonawczy?

Czy przepis wskazany w przedmiotowych ustawach należałoby interpretować w ten sposób, że nowa gmina właściwa jest wyłącznie do prowadzenia tych spraw, gdzie nie została wydana jeszcze decyzja w sprawie świadczeń nienależnie pobranych?

W art. 30 ust. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych jest bowiem zapis, że organem właściwym do zastosowania ulg w spłacie jest organ, który wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX