Czy przerzutem wód powierzchniowych może być przerzut z rowu kopalnianego do jeziora?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 11 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przerzutem wód powierzchniowych może być przerzut z rowu kopalnianego do jeziora (w celu jego zasilania)?

Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego obejmuje "przerzut wód powierzchniowych z istniejącego rowu kopalnianego zasilanego wodami cieku naturalnego X - do jeziora Y". W tym celu wykonano (na podstawie wcześniejszego pozwolenia wodnoprawnego) na wlocie do jeziora z rowu kopalnianego komorę wlotową z rowem doprowadzającym wodę do jeziora. Na podstawie załączonych do wniosku rysunków wynika, że zasięg oddziaływania obejmuje tylko komorę wlotową z rowem doprowadzającym, co oznacza, że wnioskodawca traktuje przerzut wód powierzchniowych z rowu kopalnianego do jeziora.

Czy jest to właściwe podejście?

Czy nie należy jednak uznać, że przerzut odbywa się z cieku naturalnego X (w miejscu połączenia z rowem kopalnianym) zasilającego rów kopalniany i który powinien być chyba traktowany jako urządzenie do przerzutu wód z cieku do jeziora Y?

Zostało już wcześniej wydane pozwolenie wodnoprawne na przerzut wód powierzchniowych z tego samego cieku X, poprzez ten sam rów kopalniany do zasilenia innego zbiornika zlokalizowanego za jeziorem Y.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX