Czy przeprowadzić wywiad środowiskowy u obojga rodziców, czy uchylić matce prawo do świadczenia wychowawczego i od jakiego miesiąca?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W październiku 2021 r. rozwiedziony ojciec złożył w naszej gminie wniosek o świadczenie wychowawcze zgłaszając, iż od lipca 2021 r. córka (12 lat) mieszka razem z nim, a nie z matką (zgodnie z wyrokiem sądu miejscem pobytu dziecka jest miejsce pobytu matki).

W wyniku wywiadu przeprowadzonego u ojca, pracownik socjalny potwierdził, że dziewczynka mieszka z ojcem. W gminie zamieszkania matki został przez pracownika socjalnego przeprowadzony wywiad z matką telefoniczny, z którego wynika, że matka oświadczyła, że od lipca 2021 r. córka przebywa z ojcem.

W związku z uzyskanymi informacjami, nasz OPS przyznał od miesiąca października prawo do świadczenia wychowawczego ojcu oraz wysłano informację do OPS matki o przyznaniu świadczenia. Dnia 23 grudnia 2021 r. matka poinformowała tamtejszy OPS, że zmieniła adres zamieszkania i dokumenty w sprawie świadczenia wychowawczego zostały przesłane do naszej gminy (zgodnie z obecnym miejscem zamieszkania matki). Pani od grudnia ma wstrzymaną wypłatę 500+. Wezwana do złożenia wyjaśnień matka oświadczyła, że córka przebywa "trochę tu i trochę tu".

Czy w związku z taką sytuacją, pracownik socjalny powinien jeszcze raz przeprowadzić wywiad środowiskowy u obojga rodziców?

Obecnie w sądzie trwają mediacje między rodzicami dotyczące ustalenie miejsca zamieszkania dziecka.

Czy OPS powinien uchylić matce prawo do świadczenia wychowawczego i od jakiego miesiąca?

Czy w oparciu o informacje z dwóch przeprowadzonych u rodziców wywiadów, OPS powinien żądać zwrotu od matki nienależnie pobranego świadczenia za miesiące październik i listopad 2021 r.?

Co w sytuacji, gdy ojciec twierdzi, że córka jest u niego, matka, że "trochę tu i trochę tu", a z przeprowadzonego przez pracownika wywiadu nie wynika jednoznacznie, z kim jest dziecko, to komu mamy przyznać 500+?

A komu uchylić prawo?

Jak po kolei powinniśmy przeprowadzić postępowanie, czy najpierw uchylić świadczenie od miesiąca października, a następnie żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia za października?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX