Czy przeprowadzenie postępowania naprawczego, którego przedmiotem są roboty budowlane w celu zmiany sposobu użytkowania, legalizuje zmianę sposobu użytkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 24 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przeprowadzenie postępowania naprawczego w oparciu o art. 51 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., którego przedmiotem są roboty budowlane wykonane bez wymaganego pozwolenia na budowę w celu zmiany sposobu użytkowania budynku (dokonaną po 31 maja 2004 r.), legalizuje również zmianę sposobu użytkowania?

Czy ocena prawidłowości wykonania tych robót budowlanych powinna odnosić się do zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi dla nowej funkcji?

Jeśli organ miałby po postępowaniu naprawczym przeprowadzić postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania, to jak powinien postąpić w sytuacji, w której zalegalizował (np. przebudowę szklarni związaną z wymianą szyb na blachę i wylaniem posadzki), a postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania zakończy się nakazem przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania, co będzie się wiązało z koniecznością doprowadzenia obiektu do stanu poprzedniego również w zakresie wcześniej zalegalizowanych robót (np. w przypadku szklarni będzie to potrzeba ponownego montażu szyb i skuciem posadzki, bo tylko wówczas obiekt ten będzie mógł pełnić funkcję dla uprawy roślin)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX