Czy przeprowadzając analizę pod kątem zaliczenia zakładu do zakładu zwiększonego albo dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej należy brać pod uwagę substancje niebezpieczne zawarte w odpadach niebezpiecznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W rozporządzeniu Ministra Rozwoju z 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej zawarty jest przypis:

"W przypadku substancji niebezpiecznych, które nie są objęte rozporządzeniem nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Dz.U. UE.L. z 2008 r. Nr 353 s. 1), w tym odpadów, które znajdują się lub mogą znaleźć się w zakładzie oraz które w warunkach panujących w zakładzie posiadają lub mogą posiadać równoważne właściwości pod względem możliwości wywołania poważnych awarii przemysłowych, są one tymczasowo przypisane do najbardziej analogicznej kategorii wymienionej w tabeli 1 lub substancji niebezpiecznej wymienionej w tabeli 2".

Wg rozporządzenia nr 1272/2008 odpady nie są substancją, mieszaniną lub wyrobem w rozumieniu art. 2 tego aktu.

Czy zatem przeprowadzając analizę pod kątem zaliczenia zakładu do zakładu zwiększonego albo dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej należy brać pod uwagę również substancje niebezpieczne zawarte w odpadach niebezpiecznych znajdujących się na terenie zakładu?

Jeżeli nie należy ich brać pod uwagę przy dokonywaniu odpowiednich obliczeń ilościowych, to czy wynika to z jakiegoś konkretnego obowiązującego przepisu (jakiego?), czy raczej z przyjętej w tym zakresie praktyki?

Pytanie zadane zarówno pod kątem odpadów niebezpiecznych wytwarzanych w związku z prowadzoną działalnością, ale również odpadów niebezpiecznych zbieranych lub przetwarzanych (w przypadku zakładów z branży gospodarki odpadami).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX