Czy przepisy wskazują jednoznacznie, czy recepta kontynuacyjna może być wystawiona tylko na leki zawierające substancje czynne, określone w r.w.s.c.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 6 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z przepisem art. 15a ust. 2 pkt. 1 u.z.p.p. W ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa mają prawo wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, niezbędne do kontynuacji leczenia, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Czy istnieje jakaś regulacja prawna, która - poza wskazaną kategorią leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe - ogranicza prawo pielęgniarki do wystawiania recept na leki z kategorii "Rpz" - leków na receptę do zastrzeżonego stosowania?

Wśród leków w kategorii Rpz znajduje się m.in. emtrycytabina z dizoproksylem tenofowiru, lek przeciwwirusowy stosowany jako profilaktyka przedekspozycyjna HIV (PrEP). Lek ten ma takie wskazania rejestracyjne i powszechnie na świecie jest używany w tym wskazaniu. Inicjacja leczenia należy zawsze do lekarza.

Czy pielęgniarka (licencjat pielęgniarstwa po kursie lub z uprawnieniami wynikającymi ze studiów) jest uprawniona do tego, aby taką receptę kontynuować?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX