Czy przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy budowie jednostek pływających można stosować do innego rodzaju pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kryczka Sebastian
Odpowiedzi udzielono: 4 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie bhp przy budowie i przebudowie oraz remoncie jednostek pływających (Dz.U. poz. 770) ma zapis § 53: Niedozwolone jest wykonywanie prac z użyciem koszów, ławek bosmańskich oraz rusztowań zawieszonych lub ustawionych na zewnątrz kadłuba jednostki pływającej: 1) podczas burzy lub przy wietrze o sile powyżej 5° w skali Beauforta (10 m/s), 2) w temperaturze poniżej minus 10°C, 3) w czasie gęstej mgły, gołoledzi, ciągłych opadów deszczu lub śniegu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. poz. 401) stanowi w § 123: Montaż, eksploatacja i demontaż rusztowań i ruchomych podestów roboczych są zabronione: 1) jeżeli o zmroku nie zapewniono oświetlenia pozwalającego na dobrą widoczność; 2) w czasie gęstej mgły, opadów deszczu, śniegu oraz gołoledzi; 3) w czasie burzy lub wiatru, o prędkości przekraczającej 10 m/s.

Czy w przemyśle rafineryjnym, podczas remontów można powoływać się na przepisy pierwszego rozporządzenia w odniesieniu do zakazu pracy podczas ciągłych opadów deszczu, a nie jakichkolwiek opadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX