Czy przepisy określają konkretne rozwiązania zapobiegające odprowadzaniu do ziemi substancji wypłukanych z odpadów, do których zastosowania można zobowiązać wnioskującego o zezwolenie na zbieranie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2016 r.

PYTANIE

Podmiot wnioskuje o udzielenie zezwolenia na zbieranie odpadów złomu oraz odpadów budowlanych (gruz, gleba i ziemia, urobek z pogłębiania). Zamierzeniem jest zbieranie wyłącznie odpadów innych niż niebezpieczne. Odpady będą jednak odbierane od podmiotów zewnętrznych, a ewentualna kontrola ich składu i właściwości przez wnioskodawcę (podmiot odbierający odpady) ogranicza się do oceny organoleptycznej (wzrok, zapach). Istotne jest, że część odpadów ma być magazynowana luzem na placu utwardzonym, który nie jest jednak wyposażony w kanalizację deszczową. A zatem istnieje ryzyko, że wody opadowe - działające na masę zdeponowanych odpadów - wymyją z nich pewne substancje, które następnie - poprzez spływ powierzchniowy - zostaną wprowadzone do gruntu (poza terenem utwardzonym).

Czy wnioskujący, prowadząc taką działalność, powinien przewidzieć w tym zakresie jakiekolwiek zabezpieczenia, bądź też odpowiednie działania organizacyjne, które wykluczyłyby ryzyko odprowadzania wypłukanych substancji z odpadów do gleby?

A jeśli tak, to jakie to powinny być zabezpieczenia lub działania?

Czy istnieje stosowna podstawa prawna do nałożenia na wnioskodawcę obowiązku do wprowadzenia takich zabezpieczeń lub działań organizacyjnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX