Czy przepisy dotyczące profilaktycznych badań pracowników odnoszą się także do zagrożeń mogących występować na stanowisku pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 2 października 2019 r.

PYTANIE

Pracownik młodociany czyli poniżej 18 roku życia pracuje na maszynach. Wiadomym jest, że nie może przebywać w hałasie powyżej 80 dB, nawet z ochronnikami słuchu.

Czy jeżeli mimo tego wpisujemy im na skierowaniach na badania lekarskie - praca w hałasie powyżej 85 dB, jest to błąd?

Czy mimo iż nie pracują w takich warunkach, możemy sprawdzić ich pod tym kątem?

Chcemy to robić, bo czasem zanim wyjdą z hali jak zaczyna się proces pracy w hałasie powyżej 85 dB, trochę czasu mija. Tak samo pytanie odnośnie chemii: w wykazie prac wzbronionych młodocianym jest zakaz pracy przy stosowaniu chemii. Nasz proces produkcyjny wiąże się z oparami ksylenu, toluenu i benzenu. Młodociani nie mogliby przygotowywać się do zawodu.

Czy możemy ich dopuścić do prac na takich stanowiskach pracy w ramach przyuczania do zawodu?

Mamy proces piaskowania matryc, w którym hałas przekracza 85 dB. Czasem na hali odbywa się proces lodowania matryc (czyszczenie matryc suchym lodem), gdzie poziom hałasu jest na poziomie 98 dB. Zgodnie z Kodeksem pracy nie może być nadgodzin jeżeli są przekroczone dopuszczalne normy np. hałasu. Piaskowanie - pracownicy wykonują to przez 8 h niespełna, więc nie ma mowy o nadgodzinach dla nich.

Co jednakże z pracownikami, którzy przez 10 minut dziennie narażeni są na hałas z lodowania matryc?

Czy oni również nie mogą pracować w nadgodzinach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX