Czy przepisy art. 16 u.o.g.r.l. należy stosować także do gruntów zdewastowanych i zdegradowanych, które nie będą położone wokół zakładów przemysłowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w myśl art. 19 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l., przepisy art. 16 u.o.g.r.l. i następne należy stosować także do gruntów zdewastowanych i zdegradowanych, które nie będą położone wokół zakładów przemysłowych, np. na działce rolnej?

Na jednej z działek rolnych został wykonany nielegalny nasyp z ziemi, kamieni oraz gruzu betonowego i ceglanego.

Czy dobrze pytający rozumie, że powyższy przepis z uwagi na regulacje szczególne dotyczące odpadów nie będzie miał zastosowania?

Jeśli miałby zastosowanie, to od kiedy?

Jaka jest procedura stosowania tego przepisu?

Czy w tym przypadku nie powinien mieć zastosowania art. 26 ust. 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. oraz art. 22a u.o.g.r.l., a w konsekwencji art. 3 ustawy z 13.04.2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie?

Czy dobrze pytający uważa, iż organem właściwym w zakresie "postępowania szkodowego" jest w tym przypadku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, natomiast organem właściwym do usunięcia odpadów jest wójt/burmistrz/prezydent miasta?

Kto prowadzi postępowanie w trybie art. 16 u.o.g.r.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX