Czy przepis ustawy o COVID-19 mówiący o zawiadomieniu strony o uchybieniu terminu przewidzianego przepisami prawa administracyjnego obejmuje również terminy prawa materialnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2021 r.

PYTANIE

Mając na uwadze zaistniałe rozbieżności w interpretacji i stosowaniu przez wydziały komunikacji na terenie kraju zapisów art. 15zzzzzn2 ustawy COVID-19 proszę o wyjaśnienie czy przepis ten mówiący o "terminach prawa administracyjnego" odnosi się tylko do administracyjnych terminów procesowych czy również może obejmować terminy prawa materialnego zawarte między innymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym i ustawie o kierujących pojazdami, a w szczególności, czy może dotyczyć m.in.:

- terminów na zarejestrowanie pojazdu o których mowa w art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym,

- terminów na zgłoszenie nabycia/zbycia o których mowa w art. 78 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym,

- terminów do przedstawienia orzeczenia lekarskiego i psychologicznego stwierdzającego istnienie lub brak przeciwskazań do kierowania pojazdami o których mowa w art. 101 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o kierujących pojazdami,

- terminów do przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałaniu narkomanii o którym mowa w art. 101 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o kierujących pojazdami,

- terminów na poddanie się egzaminowi sprawdzającymi kwalifikacje do kierowania pojazdami określonego przez organ w decyzji kierującej na egzamin. Wątpliwość ta nasuwa się ze względu na zapis art. 15zzzzzn2 ust. 2 ustawy o COVID-19 mówiący o przywróceniu terminu, który jest instytucją stosowaną w procedurze postępowania administracyjnego uregulowaną w art. 58 k.p.a.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX