Czy przekształceniu w prawo własności może podlegać tylko całość udziałów w użytkowaniu wieczystym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 2.10.2002 r. gmina zawarła umowę użytkowania wieczystego i przeniesienia własności gruntu zabudowanego piętrowym garażem (dwa stanowiska, dwie osoby budowały garaż ze środków własnych). W umowie wskazano, że na okres 99 lat oddaje się we współużytkowanie wieczyste w udziale wynoszącym 1/2 część działki X oraz przenosi tytułem nieodpłatnym udział wynoszący 1/2 część we współwłasności usytuowanego na tej działce piętrowego budynku garażu stanowiącego odrębną nieruchomość. Jednocześnie nigdy nie oddano w użytkowanie wieczyste pozostałej 1/2 części nieruchomości, a właściciel drugiej połowy garażu korzysta z gruntu na podstawie umowy dzierżawy i nigdy nie skorzystał z uprawnienia wynikającego z art. 211 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) (dziś również nie jest zainteresowany nabyciem - ani własności ani UW). W księdze wieczystej widnieje właściciel - gmina oraz użytkownik wieczysty w udziale 1/2. Użytkownik wieczysty sprzedał to użytkowanie, natomiast nowy użytkownik wniósł do gminy podanie o przekształcenie UW we własność w trybie ustawy z 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2019 r. poz. 1314) - dalej u.p.p.u.w. z 2005 r. Mając na uwadze, że wniosek wniósł użytkownik posiadający wyłącznie udział 1/2 należałoby zwrócić się do pozostałych współużytkowników o zgodę, ew. zastosować art. 199 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740) - dalej k.c. Gmina powzięła wątpliwości, czy zastosowanie powyższego trybu jest w ogóle możliwe, gdyż nigdy nie ustanowiono pozostałych współużytkowników, a sama gmina także nie jest zainteresowana takim przekształceniem.

Czy w przedstawionej sytuacji, uwzględniając, iż przekształceniu w prawo własności może podlegać tylko całość udziałów w użytkowaniu wieczystym, możliwe jest zastosowanie trybu wskazanego w u.p.p.u.w. z 2005 r.?

Jeśli nie - czy należy odmówić wszczęcia postępowania czy wydać decyzję odmowną?

Czy gmina jest zobowiązana zastosować przepis art. 2 ust. 2 u.p.p.u.w. z 2005 r., tj. zawiesić postępowanie i wystąpić do sądu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX