Czy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego może być uzależnione od istnienia zabudowy na cele mieszkaniowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2022 r. gmina działając z urzędu przeprowadziła aktualizację opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste i wypowiedziała poprzednio obowiązujące kwoty tak, aby od 1 stycznia móc naliczać nowe opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym. Po kilku dniach zgłosił się do urzędu użytkownik wieczysty oświadczając, iż nieruchomość już od kilku lat nie jest wykorzystywana na cele handlowo-usługowe, ale na cele mieszkaniowe. Gmina działając z urzędu dokonała zmiany stawki procentowej z 3% na 1%, co związane było z wydaną decyzją o warunkach zabudowy na zmianę sposobu użytkowania budynku handlowo-usługowego na mieszkalny. Przeprowadziła wizję w terenie, która potwierdziła zmianę sposobu użytkowania, a co za tym idzie zmianę celu, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.

Czy w związku z powyższym nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów – dalej u.p.p.u.w.?

Użytkownik przedstawił decyzję o warunkach zabudowy i brak sprzeciwu ze starostwa na zmianę sposobu użytkowania budynku handlowo-usługowego na mieszkalny.

W jakiej wysokości powinni wnieść opłatę przekształceniową?

Ze stawką obowiązującą 1 stycznia 2019 r.?

Czy już po nowej stawce po aktualizacji opłaty rocznej i zmianie stawki procentowej z 3% na 1%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX