Czy przejście rurociągiem pod skanalizowanym ciekiem wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przejście rurociągiem pod skanalizowanym ciekiem (ujętym również w rurociąg) wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, w kontekście przepisu art. 389 pkt 9 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod.?

Ciek został ujęty na pewnym odcinku w rurociąg. Woda w tym rurociągu jest zatem w dalszym ciągu wodą pozostającą w zasobie wód powierzchniowych płynących. Sam przepis art. 389 pkt 9 pr.wod. dotyczy przejścia przez "powierzchniowe wody płynące", nie wskazując na wyłącznie np. w przypadku skanalizowania pewnego odcinka cieku. Inwestor / wnioskodawca planuje przejście rurociągiem kanalizacyjnym pod rurociągiem, w którego przewodzie prowadzone są wody cieku. Nieruchomość, na której zlokalizowany jest rurociąg prowadzący wody cieku nie jest wydzielony jako Wp. Powyższa sytuacja ma często miejsce na terenach miejskich.

Czy w tego typu sprawach inwestorzy powinni występować o pozwolenia wodnoprawne, czy też pozwoleń w tym zakresie nie powinno się udzielać, traktując zabudowane koryta cieków jak swoistą infrastrukturę kanalizacyjną?

Czy dla sprawy ma znaczenie, że skanalizowany ciek przebiega przez działkę nieoznaczoną w ewidencji jako Wp?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX