Czy przedsięwzięcie związane z budową kotłowni węglowej o łącznej nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 10 MW należy, w opisanym przypadku, traktować jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 17 czerwca 2014 r.

PYTANIE

Czy przedsięwzięcie związane z budową kotłowni węglowej o łącznej nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 10 MW w opisanym poniższej przypadku należy traktować jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco na środowisko, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś.?

Na terenie zakładu funkcjonuje kotłownia pracująca na potrzeby pary technologicznej wyposażona w kotły gazowe o łącznej nominalnej mocy cieplnej wynoszącej ok. 16 MW (wykorzystywana rzeczywista nominalna moc cieplna tych kotłów nie przekracza 14,6 MW, co wynika z zapotrzebowania na parę technologiczną instalacji wykorzystującej tę parę, przy jej maksymalnym obciążeniu) oraz trzy pracujące na potrzeby c.o. i c.w.u. kotły gazowe o łącznej nominalnej mocy cieplnej wynoszącej poniżej 0,1 MW. Jako alternatywa dla istniejącej już kotłowni technologicznej zakład planuje uruchomić drugą kotłownię technologiczną, która ma być wyposażona w kotły węglowe o łącznej nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 10 MW. Kotłownie technologiczne nie będą pracować równocześnie, lecz zamiennie, a z uruchomieniem nowej kotłowni nie wiążą się zmiany w istniejącej instalacji wykorzystującej parę technologiczną - wydajność instalacji pozostaje bez zmian, a ewentualne zwiększenie zdolności produkcyjnej możliwe byłoby po rozbudowie tej instalacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX