Czy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może wydać warunki podłączenia do projektowanej, lecz nieistniejącej jeszcze sieci wodociągowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 14 sierpnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zamierza budować budynek mieszkalny jednorodzinny. Z PWiK inwestor otrzymał warunki na podłączenie projektowanego budynku do sieci wodociągowej, która zlokalizowana jest około 800 m od budynku. Inwestor sądził, że otrzyma on warunki podłączenia do zaprojektowanej w latach ubiegłych przez gminę sieci wodociągowej – trasa uzgodnionej sieci wodociągowej przez ZUD pokazana jest na mapie do celów projektowych. PWiK nie chce wydać warunków podłączenia do zaprojektowanej wcześniej sieci argumentując to tym, że warunki wydawane są jedynie do odcinków już istniejących. W ocenie inwestora absurdalne jest to, aby nakazywać mu rozbudowę sieci wodociągowej, tym bardziej, że sieć w sąsiedztwie jego nieruchomości zaprojektowana została wcześniej przez gminę. Ponadto wykonanie tak długiego przewodu wodociągowego wiąże się m.in. z koniecznością wykonania stacji podnoszenia ciśnienia.

W ocenie inwestora powinien on jedynie ponieść koszt wybudowania przyłącza wodociągowego. Natomiast ciężar rozbudowy sieci wodociągowej spoczywa na przedsiębiorstwie. Jeśli inwestor poniósł nakłady związane z wybudowaniem odcinka sieci, to w trybie art. 31 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków służy mu przecież roszczenie o odpłatne przekazanie urządzenia gminie lub przedsiębiorstwu. W sytuacji, gdy zarówno gmina, jak również przedsiębiorstwo odmówią wykonania ciążącego na nich ustawowego obowiązku, to inwestor może wystąpić przecież do właściwego sądu powszechnego z powództwem o zapłatę oraz o przejęcie urządzeń przez gminę lub przedsiębiorstwo.

Zgodnie z definicją legalną sieci wodociągowo - kanalizacyjnej zawartą w art. 2 pkt 7 ww. ustawy stwierdzić należy, że jest to odcinek w skład którego wchodzą przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa.

Uzupełniając tę definicję stwierdzić można, że siecią są te odcinki sieci, które nie mieszczą się w definicji przyłącza wodociągowo - kanalizacyjnego. Punkt 6 ww. artykułu stanowi, że przyłącze wodociągowe, to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest przecież obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji (tak: art. 15 ww. ustawy).

Jak w związku z tym należy zakwalifikować przewód wodociągowy, który zgodnie z warunkami wydanymi przez PWiK musiałby wykonać inwestor?

Mając na uwadze fakt, że wodomierz znajdować ma się w budynku, to w ocenie inwestora krótki odcinek przewodu wodociągowego (od wodomierza) znajdujący się na terenie nieruchomości inwestora jest przyłączem, które musi wykonać on we własnym zakresie. Natomiast dalsza część przewodu, która musiałby przebiegać w drodze gminnej powinna być traktowana, jako sieć wodociągową, którą tak naprawdę powinno wykonać przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.

W jaki sposób zmusić PWiK do wydania warunków celem włączenia do projektowanej wcześniej sieci wodociągowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX