Czy przedsiębiorca zbierający lub magazynujący odpady do przetworzenia może prowadzić magazynowanie tych odpadów na gruncie bez utwardzenia powierzchni i wykonania systemu zbierania wycieków i ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

§ 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Klimatu z 11.09.2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1742) - dalej r.s.w.m.o. wskazuje, że do magazynowania odpadów m. in. (pkt 3) drewna, liści i kory oraz innych odpadów drzewnych, oraz drewnopochodnych (4) papieru i tektury (7) tworzyw sztucznych i gumy (8) szkła (9) metali (złomu) niezanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi oraz zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi w ilościach, które nie powodują skapywania tych substancji (10) wielkogabarytowych w postaci zużytych mebli (11) gruzu budowlanego, ceramiki i kruszyw czy (12) podkładów kolejowych i tłucznia torowego, nie stosuje się wymogów w zakresie sposobu zapewnienia co najmniej: – oczyszczania powstających w miejscu magazynowania odpadów wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, w separatorach substancji ropopochodnych lub wyposażenie tego miejsca w urządzenia lub środki do zbierania wycieków lub wód odciekowych, – utwardzenia z użyciem wyrobów budowlanych podłoża terenu, na którym są magazynowane odpady. Do magazynowania ww. odpadów nie stosuje się także wymagań dotyczących zastosowania szczelnych: opakowań, pojemników, kontenerów lub zbiorników lub uszczelnienia i nieprzepuszczalnego podłoża z systemem do odprowadzania wycieków oraz ścieków lub z systemem do ich gromadzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 7 tego rozporządzenia.

Czy przedsiębiorca zbierający lub magazynujący odpady do przetworzenia może prowadzić magazynowanie tych odpadów na gruncie bez utwardzenia powierzchni i wykonania systemu zbierania wycieków i ścieków, niezależnie od przepisów ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX